pm-kilpailuiden parhaita tuloksia 23.-27.7.

pm-kilpailuiden parhaita tuloksia 23.-27.7.

Kilpailupäivämäärä: 
29.07.2007

ETELÄ-POHJANMAA

KRISTIINANKAUPUNKI 25.7.

Miehet,

Pituus: 1) Jaakko Ojaniemi PeräsTo 750 (+2,2) 718 (-0,3).
Moukari: 1) Dorian Collaku KuortKu 65,48, 2) Antti Vierula ÄhtU 64,59, 3) Jyrki Mäkelä TöysVe 63,45.

Naiset,

200 m (-1,3): 1) Susanna Rajamäki KarijTa 25,46.
Seiväs: 1) Saara Laaksonen KauhajKa 350, 2) Kerttu Viitamäki TöysVe 330.
Kuula: 1) Jonna Mäkelä YlistKV 13,32.
Moukari: 1) Mirka Viitamäki TöysVe 52,49.

26.7.

Miehet,

Seiväs: 1) Samuli Järvelä SoinSi 480.
Kiekko: 1) Raine Munukka IlmajKi 52,74.

Naiset,

400 m: 1)Kaisa Rauhala VaasVa 57,53.
Korkeus: 1) Elina Smolander LapVi 173, 2) Mari Sepänmaa AlavU 171.
Kiekko: 1) Jaana Kivistö TeuvRi 44,36, 2) Jonna Mäkelä YlistKV 41,28
Keihäs: 1) Jenni Kangas NurmU 47,15.

ETELÄ-SAVO, MIKKELI 24.7.

Miehet,

Kuula: 1) Mika Vasara PieksVe 19,72 (ylittää Osakan B-rajan).

Naiset,

200 m (+0,7): 1) Katja Salivaara MiKV 24,80
Kuula: 1) Johanna Pulkkinen PieksVe 15,00.


25.7.

Naiset,

Keihäs: 1) Pauliina Laamanen SavonlRi 53,39.

HÄME, TAMPERE 26.7.

Miehet,


800 m: 1) Tino-Taneli Tanttu TP 1.53,98, 2) Jouni Hautamäki HonkajSU 1.55,42.
Korkeus: 1) Mika Sillman TeiskU 206, 2) Veikko Vuori ValkHa 200.
Kuula: 1) Sami Kalliomäki IkaalU 17,13.


Naiset,

200 m (-0,5): 1) Johanna Halkoaho SuodenU 25,31
800 m: 1) Janni Syrjälä ForsSa 2.13,20.
400 m aj: 1) Anni Korhonen VirtU 1.03,41, 2) Maarit Salovirta LUM 1.04,00.
Seiväs: 1) Noora Rajamäki IkaalU 335.
Pituus: 1) Pauliina Tuomaala TP 602 (+0,9).
Kiekko: 1) Tanja Mäkinen PälkLu 51,68.


27.7.

Miehet,

100 m (-1,7): 1) Simo Sipilä NokU 10,72
110 m aj (-1,2): 1) Otto Kilpi NokU 14,11, 2) Antti Korkealaakso KauhWi 14,11, 3) Juha Sonck TuUL 14,33, 4) Vesa Korjus VirtU 14,76.
Seiväs: 1) Jere Bergius VesilVi 520, 2) Vesa Rantanen Virtain Urheilijat 500, 3) Olli Rannikko NokU 480.
3-loikka: 1) Aleksi Tammentie TU-38 15,11 (+2,5) 14,61 (+1,1), 2) Kyösti Vänskä KitU 14,59 (+3,3) 14,28 (+2,0).
Kiekko: 1) Jouni Waldén IkaalU 56,91.
Moukari: 1) Juha Kauppinen KangKi 65,41, 2) Heikki Jussila VirtU 59,98, 3) Tuomas Huhtala TP 58,25.
Keihäs: 1) Mika Aalto RuovRy 71,38.


Naiset,

100 m (+0,8): 1) Anna Heiniö TP 11,95.
1500 m: 1) Janni Syrjälä ForsSa 4.40,14, 2) Anna-Mari Määttänen ForsSa 4.41,36, 3) Sanni Klemelä ForsSa 4.43,90.
Korkeus: 1) Hanna Mikkonen RuovPi 179, 2) Laura Rautanen VilpVe 179, 3) Tiina Hakanen TP 176, 4) Viivi Mänttäri KangKi 167, 5) Marianne Saha UrjU 167.
Kuula: 1) Suvi Helin NokU 14,70, 2) Tanja Mäkinen PälkLu 13,53.
Moukari: 1) Kirsi Koro VirtU 60,04, 2) Hannele Kuutti SavonlRi 58,38.



KAINUU, KAJAANI 25.7.

Miehet,

Keihäs: 1) Seppo Hirvonen KajKi 71,78.



KESKI-POHJANMAA, KOKKOLA 24.7.

Miehet,

Korkeus: 1) Mauri Kaattari HimU 200.
Pituus: 1) Petteri Toivonen KausPV 726 (+1,1).
Kuula: 1) Joni Mattila HimU 16,30.
Moukari: 1) Petri Rautio AlavVi 65,72.

Naiset,

Moukari: 1) Johanna Salmela KokkVe 50,38.


25.7.

Miehet,

1500 m: 1) Aki Mustonen KuopSV 3.55,23
Seiväs: 1) Mikko Latvala HaapajKi 545, 2) Mauri Kaattari HimU 470.
3-loikka: 1) Mauri Kaattari HimU 14,58 (+2,5) 14,40 (+1,0).
Kiekko: 1) Joni Mattila HimU 50,81


KESKI-SUOMI, SAARIJÄRVI 25.7.

Miehet,


Korkeus: 1) Lauri Stenroth JanJa 200.
Moukari: 1) Samu-Petteri Simo JKU 63,08, 2) Mikko Järvinen PetäjävPe 62,91, 3) Arno Laitinen PetäjävPe 62,71.

Naiset,

200 m (+0,1): 1) Minna Laukka JKU 25,10.
Seiväs: 1) Eeva Niemelä JKU 350
Moukari: 1) Kaisa Ahonen KivijKi 52,65.


26.7.

Miehet,

100 m(+1,6): 1) Mikko Mensala JKU 11,02.
110 m aj(+0,6): 1) Perttu Noponen MiKV 15,02.
Seiväs: 1) Tuukka Rautiainen ÄänU 470.

Naiset,

100 m (+1,7): 1) Annu Kangasaho JKU 12,18, 2) Suvi Nisula MuurY 12,35.


Länsi-Pohja ja Lappi KEMI 24.7.

Miehet,

Korkeus: 1) Pasi Sarajärvi LapLu 200.

25.7.

Naiset,

Keihäs: 1) Merja Pitkänen AlatPi 50,14.


ÖSTERBOTTEN, NÄRPIÖ 25.7.

Miehet,


Kuula: 1) Robert Häggblom Vasa Is 20,00 (ylittää Osakan B-rajan).
Moukari: 1)Ville Strömblad Malax If 58,91.

Naiset,

400 m aj: 1)Caroline Backa IK Falk 1.01,64.
Pituus: 1) Sanna Nygård Vasa IS 571 (+0,2).
Moukari: 1) Lena Solvin IF NykN 61,65.

26.7.


Miehet,

100 m (+1,7): 1) Mats-Johan Hagman IF Kraft 10,98
Seiväs: 1) Mikael Westö If Femman 500.
Kiekko: 1) Johan Åkerlund KristLä 52,23.

Naiset,

400 m: 1) Karin Storbacka IK Falk 56,69, 2) Anna Storlund If Vom 57,66.
1500 m: 1) Sandra Eriksson IF Nykn 4.43,11.



POHJOIS-POHJANMAA, OULU 24.7.

Miehet,


Kuula: 1) Tuomo Tihinen OP 17,39.
Moukari: 1) Tuomas Mikkola AlavVi 59,17.

Naiset,

5000 m: 1) Maija Oravamäki OP 18.01,31.
Kuula: 1) Maarit Krekilä RaahVe 12,41.
Moukari: 1) Päivi Sipilä OP 54,04.


25.7.

Miehet,

100 m (+0,7):1) Antti Vainionpää OP 10,93.
110 m aj (-1,4): 1) Ville Lahtela LapLu 14,82.
10 000 m kävely: 1) Matias Korpela RaahVe 50.06,31, 2) Sakari Arffman OP 51.58,79.
Seiväs: …2) Auvo Pehkoranta (66-v.) RaahVe 320.


Naiset,

100 m (+0,4): 1) Heidi Hannula OP 11,84.
400 m: 1) Kristiina Auno KuivasjAu 57,70.
1500 m: 1) Elina Lindgren OP 4.42,38.
5000 m kävely: 1) Sonja KorpelaYppärU 27.27,58.
3-loikka: 1) Anna-Maria Jääskeläinen OP 12,16 (+0,2).
Kiekko: 1) Maarit Krekilä RaahVe 45,05.


SATAKUNTA, KANKAANPÄÄ 24.7.

Miehet,

200 m(-0,3): 1) Tommi Poussu NoorNo 22,23.
800 m: 1)Jukka-Pekka Kauppi EurRa 1.55,25.
Kuula: 1) Mikko Viitamaa VammSV 16,22.
Moukari: 1) Lasse Luotonen PorYU 69,30, 2) Tuomas Seppänen PorPy 67,66, 3) Janne Viljanen PorPy 61,38.


Naiset,

400 m aj: 1) Elina Kärki HuittsYU 1.03,60.
Pituus: 1) Susanna Tuominen PorTa 574 (+0,2), 2) Elina Korjansalo KankSLe 571 +0,2).
Kuula: 1) Katariina Valla NakkVi 12,69.
Moukari: 1) Erica Ekholm NoorNo 52,98.


25.7.

Miehet,

400 m: 1) Tommi Poussu NoorNo 49,18, 2) Jan Bosas EsboIF 49,75.
1500 m: 1) Jukka-Pekka Kauppi EurRai 3.59,27…4) Ariel Mäki-Soini VammSV 4.38,39 (seiväs 550 v.-95).
Kiekko:1) Juha Lahdenranta PorY 56,39.


Naiset,

3-oikka: 1) Kirsi-Maria Kero KanksLe 12,11 (+0,2).
Kiekko: 1) Lotta-Kaisa Välkkynen HuittsYU 48,08.
Keihäs: 1) Janica Laine HonkajSU 46,75.


UUSIMAA, HYVINKÄÄ 23.7.

Miehet,

110 m aj (-2,0): 1) Mikko Halvari TuusU 14,98.
Keihäs: 1) Toni Tuiskunen HamE 69,29, 2) Ilkka Kontinaho (43-v.) JärvPa 65,50.


Naiset,


400 m: 1) Milla Kelo JärvPa 58,57.
100 m aj (-2,2): 1) Suvi Eliasson LUU 14,48, 2) Niina Kelo JärvPa 14,48 (Eliasson voitti maalikameran kuvan perusteella sentin erolla. Kelon 13 vuoden voittoputki pm-kilpailuiden aitajuoksuissa katkesi.)
Seiväs: 1)Liisa Taponen RiihKi 380.
Moukari: 1) Nina Schvedoff JärvPa 56,44, 2) Silla Tenkul HyvinkSU 52,72.
Keihäs: 1) Niina Kelo JärvPa 49,60, 2) Carita Hinkka RiihKi 47,55, 3) Anni Taponen JanJa 45,17.

26.7.

Miehet,


400 m aj: 1) Collins Hart LA 53,34.
3-loikka: 1) Mika Purmonen JoensKa 14,59 (-1,1).
Kuula: 1) Pasi Lautala HamE 16,20.


Naiset,

400 m aj: 1) Milla Kelo JärvPa 1.01,88, 2) Marika Reebs KeravU 1.02,47.
Korkeus: 1) Jonna Eriksson EspTa 167.
3-loikka: 1) Niina Kelo JärvPa 12,94 (+0,7), 2) Katja Helenius TampKT 12,18 (-0,3).
Kuula: 1) Niina Kelo JärvPa 14,53, 2) Minnamari Kuossari JanJa 14,48.
Kiekko: 1) Niina Kelo JärvPa 51,89, 2)Vuoko Rajamäki JärvPa 44,84, 3) Milla Kelo JärvPa 44,42.


VARSINAIS-SUOMI, SOMERO 24.7.

Miehet,

100 m (+1,2): 1) Teppo Heimo TuUL 10,85.
110 m aj Loppukilpailu: (+0,9): 1) Jani Ratia TuUL 16,67.
10 000 m kävely: 1) Timo Viljanen TurWe 47.22,89, 2) Jussi Koski NaantLö 51.17,93.
Seiväs: 1) Eemeli Salomäki SomE 490.
3-loikka: 1) Sauli Leino UKK 15,13 (+2,5), 2) Juha-Pekka Laivo TuUL 14,98 (+2,6).
Moukari: 1) Mikko Laine TarvasjU 64,54.


Naiset,


1500 m: 1) Saara Skyttä LiedPa 4.46,20.
5000 m kävely: 1) Anne Halkivaha OripVe 24.34,43.
Korkeus: 1) Tiina Haapanen PaimU 172, 2) Elina Smolander LapuanVi 172.
3-loikka: 1) Marjo Laamanen TuWe 12,26 (+1,4).
Kiekko: 1) Hennariikka Järvinen TuUL 47,22, 2) Terhi Kujanpää LiedPa 45,20, 3) Pauliina Aalto RaisKu 45,16, 4) Sanna Santanen VehmKi 44,90, 5) Elina Mattila TuUL 43,82, 6) Jaana Aaltonen Uudke 41,86.
Moukari: 1) Asta Simola VehmKi 49,97.

26.7.

Miehet,

200 m (+0,1): 1) Nghi "Nipa" Tran TurWe 21,49.
800 m: 1) Joonas Lehtinen TuUL 1.54,83
400 m aj: 1) Arttu Malmivirta TuUL 56,08.
Korkeus: : 1) Jyri Virta TuUL 204.
Keihäs: 1) Juhani Virrankoski LiedPa 69,65, 2) Tuomas Laaksonen TuUL 68,97.


Naiset,

5000 m: 1) Hanna Jantunen TuUL 17.30,50.
Kuula: 1) Hennariikka Järvinen TuUL 14,26.
Keihäs: 1) Sini Kiiski LaitJy 46,90.
  • If Vahinkovakuutus Oy
  • Asics